Bataryalar – Akümülatör

Akümülatör, Akü ya da Batarya, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, ihtiyaç duyulduğunda bunu elektrik enerjisi olarak veren cihazdır. Akümülatör; marş motoruna, ateşleme sistemine, doğru akımla çalışan tüm devrelere, aydınlatma ve klima ve benzeri elektrikle çalışan alıcılara enerji sağlar. Araç motoru çalıştıktan sonra bütün elektrikli devreler harcadıkları enerjiyi alternatör’den sağlar. Motorun çalışmaya başlaması esnasında ve araç durgunken elektrikle çalışan cihazların (radyo, far vb.) çalışması esnasında deşarj olan akümülatör de alternatör tarafından şarj olur.

Akünün Görevleri
  • Motorun ilk çalıştırılması esnasında marş motorunu çevirebilmek için gerekli enerjiyi sağlar.
  • Araç motoru çalışmadığı durumlarda radyo

    , kalorifer, sigara yakacağı, lambalar gibi alıcılara enerji sağlar.

  • Motor çalışırken elektrik sisteminde gerilim dengesini sağlamak. Yani yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj yükseleceğinden alıcıların zarar görmesine sebep olabilir. Bu durumda akü alternatörün oluşturduğu akımın bir kısmını kendi üzerine alarak gerilimin yükselmesini yükselmesini önler.
Akü Neden Boşalır
  • Araçtaki kaçak akımlar (kısa devrelerden çekilen yüksek akımlar), açık lambalar,
  • Alternatörün yetersiz şarj etmesi,
  • Araç ile akü uyumsuzluğu (Araca küçük akü seçilmesi),
  • Araca sonradan eklenen ek donanımlar (Ses sistemi, soğutucu sistemler, ışık, bilgisayar sistemleri gibi) akünün boşalmasına sebep olabilir.
UPS aküsü nedir ?

UPS, kesintisiz güç kaynağının İngilizce karşılığının (Uninterruptible Power Supply) baş harflerinden oluşan kısaltmasıdır. UPS de bu kesintisiz güç kaynaklarının bataryasıdır. Kesintisiz güç kaynaklarının bataryaları elektrik kesintisi olduğunda enerji kaynağı olarak devreye girer ve elektrik gelinceye kadar enerji sağlamaya devam eder.