Arazi Otomobilleri

Bazen asfalt harici engebeli arazilerde de araç kullanmak gerekebilir. Arazi otomobilleri ormanlık alanlarda, derin ve çamurluk derelerde, çayırlık alanlarda, engebeli arazilerde kullanılabildikleri  gibi   düzgün  asfalt  yollarda da  kullanılabilir. Arazi Otomobilleri, normal otomobillere göre yerden yüksekliği daha fazladır, bagaj hacmi daha büyüktür, takerlek boyutları daha büyük ve dişlidir, motor hacmi daha fazladır dolayısıyla beygür gücü ve anlık ürettiği tork da daha yüksektir .  Arazi otomobillerine, SUV (Sport utility vehicle), Dört çekeri ya da 4WD (4 Wheel Drive) da denilmektedir. Sport utility vehicle (spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir. Arazi otomobilleri iki tekerlekten çekişli veya dört tekerlekten çekişli olarak üretilmektedir. Dört tekerlekten çekişli araçların bir kısmı da yol şartlarına bağlı olarak iki tekerlekten çekişe geçiş özelliği bulunmaktadır.
Off-road araçları arazi otomobillerinden tamamıyla farklı bir sınıf olup sadece asfalt veya düzgün yolların dışındaki yollar için tasarlanmıştır. Ancak bazı bazı arazi otomobilleri off-road özelliklerin de sahiptir.

sizleri-asla-yolda-birakmayacak-dunyanin-en-pahali-lastikleri-4wd-lastikleri

 

Bu yazımızda arazi otomobili olan Range Rover ele aldık

Range Rover

Diabetes – Behandeling online

, Land Rover firmasının ürettiği tercih edilen bir arazi otomobilidir. Bu araç 700 Nm Maximum Tork üretebilen 340 beygir gücüne sahip dizel motora sahiptir, saate 118 km hız yapabilmektedir ve araç boşiken 2160 kg ağırlığındadır.

Range Rover
Range Rover
  • Range Rover 340 beygir gücünde, V şeklinde yerleştirilen 8 silindirli V8 motora sahiptir.
  • Range Rover dahil çoğu arazi otomobilinde dört tekerlekten çekiş vardır, aracın yedek lastiği(stepne) aracın arkasına bagajın içine yerleştirilmiştir.
  • Range Rover’ın süspansiyonunda güçlü amortisörler ve yalpa çubukları mevcuttur ancak yaylar yerine hava dolu pnömatik silindirler kullanılmıştır. Bu silindirler engebeli yolların neden olduğu titreşimlerin çoğunu emer. Tekerleklerdeki süspansiyonlar birbirinden bağımsızdır, böylece araç engebeli bir araziden geçerken her tekerlek kendi konumunu ayarlar. Otomobilin içindeki bir bilgisayara bağlı olan otomatik algılayıcılar, otomobilin gövdesi ile tekerlekler arasındaki uzaklığı ayarlar.
  • Otomobilin devrilmesi durumunda, sürücünün ve yolcuların zarar görmemesi için güçlendirilmiş tavana sahiptir.