Ateşleme Sistemleri

Motorlarda silindirde pistonla sıkıştırılmış halde bulunan yakıt ile havanın ateşlenmesini sağlayan sisteme Ateşleme sistemi denir.

Ateşleme sistemi parçaları;

  • Akümülatör
  • Kontak anahtarı
  • Ateşleme bobini
  • Distribütör
  • Buji

Akümülatör               ;   12 voltluk gerilim kaynağı
Kontak anahtarı      ;   Aracın elektrik akımını iletmesini veya iletimin kesilmesini sağlar. Ateşleme sistemi başta olmak üzere elektrikli devrelerin ana kumandasıdır.
Endüksiyon bobini ;  Endüksiyon bobini gelen akımı bujilere dağıtır. Gelen 12 voltluk akımı 15-25 bin volta yükseltir.
Buji                                ;  Silindir içinde ilk kıvılcımı sağlamaktadır.

Bir araçta marşa basıldığında

, akümülatörde 6-12 volt olan akım endüksiyon bobini üzerine gelir. Endüksiyon bobini akımı yükseltip distribütöre yönlendirir. Distribütör akımı bujilere yollar. Akım bujilerde ateşlenerek silindirde yakıt-hava karışımının yakılmasını başlatır. Ateşleme sisteminin çalışması tamamen yüksek gerilimli akım sayesinde olmaktadır.

Ateşleme sistemi distribütör tarafından ayarlanmış bir düzen içinde çalışmaktadır. Bujiler bu sıralamaya göre ateşleme yapar. Silindirler birer birer ateşlenir. Distribütör, ilk ateşlediği bujiye tekrar döndüğünde ateşlenmeye tekrar hazır durumdadır. Distribütör, hareketini krank milinden aldığından motorun devrine göre ateşleme sıklığı o anda belirlenmiş olur. Motor devrinin hızıyla orantılı olarak ateşleme yapılmaktadır. Ateşleme sisteminde Buji, Platin ve avans ayarı mutlaka yapılmalıdır. Böylece araç çalışırken tekleme yapmaz ve yakıt tüketmi azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir