Marş Sistemi

Marş Sistemi, içten yanmalı motorları ilk harekete geçirebilmek için kullanılan sistemdir. Motoru ilk harekete geçirebilmek için krank milini çevirmeye ihtiyaç vardır. Krank mili motorun yapısına, çalışma koşullarına bağlı olarak yeterli tork ve devirde döndürülmelidir. Krank milinin çevrilmesiyle motorda ilk yanma zamanının oluşturulması sağlanmaktadır. Marş motoru, motoru çalıştırmak için krank miline ilk dönmeyi sağlar. Marş motoru elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirir. Hareket için ilk enerjiyi akümülatör sağlar. Marş motoru hareketini volan dişlisine iletir. Volan dişlisi de krank milini harekete geçirerek motorun çalışmasını sağlar.
Bir motoru çalıştırabilmek için gereken en az döndürme hızı, motorun yapısına ve çalışma koşullarına bağlı olarak değişir. Genellikle benzinli motorlar için 40-60 dev/dk. ve dizel motor için 80-100 dev/dk.dır.
Uzun süreli marş yapmak aküye ve marş motoruna zarar verir. Sürekli olarak marş yapma süresi 10–15 saniyedir, 10–15 saniyeden fazla marş yapılırsa akü boşalır. Motor çalışırken marş yapılmamalıdır. Eğer yapılırsa marş dişlisi ve volan dişlileri zarar görür. Marş durumunda marş motoru dönmüyorsa sorun akümülatörün zayıflamasından kaynaklanmış olabilir.

Marş Sisteminin Yapısı

  • Akümülatör,
  • Kontak Anahtarı,
  • Marş Motoru,
  • Marş Şalteri veya Marş Selenoidi,
  • Volan veya Volan Dişlisinden oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir