Modern Otomobiller

Modern otomobiller ilk otomobillere göre çok farklı bir görünüşe sahiptir. Ancak hareketi sağlayan motorun çalışma sistemi ilk otomobillere çok benzer. Modern otomobillerin büyük bir kısmı hala içten yanmalı motorla hareketini sağlar fakat elektrikli ve hybrid otomobillerin Ar-Ge’sine de ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Günümüz otomobilleri ilk otomobillere göre çok daha karmaşık mekanik

doxycyclin kaufen schweiz

, elektrik-elektronik sistemlere sahiptir. Üretilen ilk seri üretim otomobil 16 beygir güce sahipti ve saatte 14.5 km hız yapabiliyordu, günümüzde ise 1001 beygir gücünde ve saatte 407 km ye kadar hız yapabilen otomobiller üretilmiştir.

17091421_slide5

Modern otomobillerin üretim aşamasına gelmesi yıllar sürer. Otomobil üreticileri önce kullanıcıların isteklerini ve teknolojik yenilikleri araştırır daha sonra tasarımlar yapılır ve üretim aşamasına geçerler.

  • Tasarımcı önce bir çizim belirler, daha sonra bu çizim üzerinde tartışılarak bir çok değişiklik yapılır.
  • Daha sonra bu tasarımı mühendisler bilgisayarda üç boyutlu tasarım programları ile bütün parçalarının boyutunu ve şeklini belirleyip üç boyutlu tasarımını yaparlar.
  • Otomobilin modelleri hazırlanıp hava akımı içerisindeki davranışları incelenip üzerinde bir çok değişiklik daha yapılır.
  • Hazırlanan prototipler üzerinde çeşitli testler yapılır, bunların en önemlileri güvenlik testleridir.
  • Daha sonra otomobillerin parçaları üretilir ve montaj hattında birleştirilir.
  • Üretilen otomobiller son kez denenir ve satışa hazır hale gelir.

mercedess

ECM (Engine Control Module) sensörlerden aldığı bilgilerle motoru kontrol eder. Yakıt miktarı, ateşleme zamanı ve diğer motor parametreleri üzerinde ayarlamalar yapar.
EBCM (Electronic Brake Control Module) hidrolik basıncını ayarlamak şekliyle, ABS(Anti-Lock Brake System) sistemini, pompa motorunu ve valfleri kontrol eder.
TCM (Transmission Control Module) ECM ve sensörlerden gelen verileri kullanarak, dişlilerin değişimine karar verir.
BCM (Body Control Module) merkezi kontrol bilgisayarı gibi davranır. Düşük ve yüksek hızdaki yollar arasında güvenlik duvarı görevi görür. Kullanıcıya aracın genel durumu hakkında bilgi verir.
Telematics (Telematic Module) hücresel haberleşme ile araca uzaktan bağlanmayı sağlar.
RCDLR (Remote Control Door Lock  Reciever) anahtarlıktan aldığı sinyallerle kapı ve bagajın açılmasını ve kilitlenmesini kontrol eder.
HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) kabin sıcaklığını kontrol eder.
SDM (Sensing And Diagnostic Module) hava yastıkları ve emniyet kemeri bağlantılarını kontrol eder.
IPC/DIC (Instrument Panel Cluster/Driver Information Center) araca ait hız, basınç, yakıt tüketimi ve bunun gibi parametrelerin kullanıcıya gösterildiği ekrandır.
Radio bilinen radyo fonksiyonarının yan sıra, kabin içi alarm uygulamalarının üretildiği birimdir.
TDM (Theft Deterrent Module) aracın yasal anahtar olmadan çalışmasını engelleyen fonksiyondur.

Elektrikli Otomobiller

Elektrikli otomobil, elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere verilen isimdir. Elektrikli otomobillerin , otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı düşünülmektedir. Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup %30’luk bir azalma beklenmektedir.

Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar.

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motorlu araçlarla karşılaştırıldığında bazı avantajlara sahiptir; bunlar yerel hava kirliliğini azaltır, petrol ve petrol ithali yapılan ülkelere bağımlılığı azaltır.

Elektrikli Otomobillerin Getireceği Yenilikler

  • Elektrikli araçlarda, modern elektrikli tahrik teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş elektrik motoru, güç konvertörü ve enerji kaynağı içermektedir.
  • Elektrikli araçlarda yakıt – elektrik enerjisi dönüşümü gerçekleşmemekte, elektrik enerjisi batarya, volan veya süperkapasitörler ile depolanmaktadır.
  • Yeni bir araç konseptinin ötesinde taşımacılık hizmetlerinin sıfır emisyon ve daha yüksek verim ile sağlanmasına yol açacak köklü bir değişimdir.
  • Elektrik araçlarda modern taşımacılık ağları ile uyumlu olarak akıllı sistemleri oluşturmayı sağlayacaktır.

Hibrit Otomobiller

Hibrid (melez) otomobillerin amacı benzin sarfiyatını azaltmaktır. Bunu sağlamak için sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede kısmen sıfır emisyon salınımı sağlamaktadırlar. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji, benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Dolayısıyla bu araçlar elektriğe bağlanmadan da şarj edilmesi mümkündür.

BMW---i8