Motor

Otomobillerin çoğu içten yanmalı motorlarla çalışır. İçten yanmalı motor kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren bir güç makinasıdır. Hava-yakıt karışımı silindir içinde yakıldığı için içten yanmalı motor olarak adlandırırlır. Günümüzdeki otomobillerin çoğu dört silindirlidir, bu sayı yarış ve spor otomobillerinde on altıya kadar çıkmaktadır.

engine

 Dört zamanlı bir motor çevrimi;

1. Emme zamanında; piston aşağı inerken emme supabı açılır ve hava yakıt karışımı silindire dolar.
2. Sıkıştırma zamanında; piston yukarı çıkarken her iki supap da kapandığından hava-yakıt karışımı sıkışır ve ısınır. bujinin kıvılcımıyla karışım ateşlenir.
3. Yanma ya da patlama zamanında; buji kıvılcımıyla karışım yanarak genleşir, iki supap da kapalı olduğundan bu genleşme ile pistonu aşağı iter. Motor bu itme hareketi ile güç oluşturur.
4. Egzoz zamanında; egzoz supabı açılır

http://himmelsjaeger.de/bilder/deutschland/

,  pistonun yukarı doğru hareketiyle yanmış gazlar silindirden dışarı atılır. Böylece motorun bir tam çevrimi tamamlanmış olur, bundan sonra motor yeni bir çevrime başlar.

Bir çevrimin tamamlanması süresince krank mili; dört zamanlı motorlarda iki tam devirde, iki zamanlı motorlarda ise bir tam devirde gerçekleşir. İki zamanlı motorlara göre daha verimli olan dört zamanlı motorlar, günümüzde en çok kullanılan içten yanmalı motor tipidir.
çalışma