Ralli Otomobilleri

Ralli otomobilleri çöllerde, buzlu yollarda, çamurlu ve engebeli arazilerde yarışırlar. Ralli otomobilleri genelde normal otomobiller üzerinde değişiklikler yapılarak hazırlanırlar.  Bu otomobiller normal otomobillere göre daha sık kaza yaptıkları için bu otomobillerin darbelere karşı dayanıklı olması gerekir. Aracın içindeki kişilerin(Sürücü ve yardımcı sürücü) güvenliğini sağlamak ve aracın dayanıklılığını arttırmak için araç gövdesinin içine çelik borulardan oluşan bir güvenlik kafesi oluşturulmuştur.

Bu otomobillerde kullanılan emniyet kemerleri normal emniyet kemerlerinden çok farklıdır. Bu kemerler omuzlardan, belden ve bacakların arasından geçen ve önde birleşen beş parçadan oluşmaktadır. Ve bu kemerler arkadan güvenlik kafesinin çelik borularına bağlıdır.

Ulusal rallilerde, tüm otomobillerin gücü yaklaşık 300 hp ile sınırlandırılmıştır.

BMW_30_CSL

Standard Bir Otomobilin Bir Ralli Otomobiline Dönüştürülme Aşamaları

Standart bir otomobil, sadece günlük yaşantımızda kullanmak amacıyla üretilmiştir. Frenleri, aerodinamiği, motoru, sürücü kabini, yürüyen aksamı normal bir kullanım için tasarlanmıştır. Bu nedenle normal bir otomobilin bir ralli aracına dönüştürülmesi ciddi bir çalışma gerektirmektedir.

 • Ralli otomobilleri yüksek hızlarda bile dengede kalmalıdır. Bu nedenle bir ralli otomobili hazırlanırken kanat seçimi ve yerleşimi ona göre yapılır. Kanatlar otomobilin yol tutuşunu arttırır ve dönüşlerde savrulmanın azaltılmasını sağlar. Aracın hızı arttıkça kanadın üzerindeki basınç artar ve otomobilin yol tutuşu da artar.
 • Ralli araçlarının çekiş gücünün artması için, diferansiyelinde ve şanzımanında bazı geliştirmeler yapılır. Bazı fabrikalar sadece ralli otomobilleri için geliştirilmiş özel şanzıman ve diferansiyeller üretirler. Diferansiyeldeki iyileştirme, genel olarak elektronik bir sistem yardımıyla, patinajın önlenerek kalkışların daha iyi olmasını sağlar.
 • Şanzıman ise genelde kısa oranlı olanlarla değiştirilerek, otomobilin hızlanması daha kısa zamanda sağlanır. Motorda da gerekli geliştirilmeler uygulanarak ısıya ve yüksek devirde kullanıma uygun hale getirilir.

Ralli-Aracı

 

 • Ralli otomobillerinin yarış sırasında sık sık sert fren yapması gerektiği için frenler güçlü olmalıdır. Standart fren diskleri ve balataları, gerekli duruşu gerçekleştiremeyebilir, çabuk ısınabilir, işlevini çabuk yitirebilir. Bunun için daha büyük fren diski, daha dayanıklı balata takılır.
 • Standart süspansiyonlar da, aynı şekilde yol tutuşu olumsuz etkiler ve virajlarda yan yatmalara, hatta savrularak yoldan çıkmalara neden olabilir. Bunun için daha sert süspansiyonlar takılarak, yol tutuş ve güvenlik artırılır.
 • Aracın gövdesinin içinde çelik borulardan oluşan bir güvenlik kafesi oluşturulur. Bu kafes, pilotları bir kaza anında darbelere karşı korur.
 • Orjinal koltuk ve emniyet kemerleri çıkarılarak, bunların yerine özel yarış koltuğu ve omuzların üzerinden, belden ve bacakların arasından geçen ve önde birleşen beş parçadan oluşan daha güvenli emniyet kemerleri takılır.
 • Kaza anında devreye girecek otomatik benzin kesici

  http://www.beritjung.de/css/ohne-rezept/index.html%3Fp=66.html

  , otomatik yangın söndürücü de eklenir.